Welcome to Wales' Premier Athletic Club
together we are one

Fifth best in the UK

Sunday 6 September 2015

Cardiff's junior YDL team showed that it can hold its own with the best when it finished in an excellent fifth place at the UK Youth Development League (U15/U13 age group) national final at Alexander Stadium in Birmingham yesterday, 5th September.

Having already won the Midland Premier division, Cardiff had been an automatic qualifier for the final.

Amongst numerous superb Cardiff performances, Tom Hanson's shot put win with a league record performance of 15.49m secured him the Norma Blain MBE performance of the match award. Tom also won the under 15 boys B discus competition, in which A winner Jay Morse also secured a double victory, having earlier won the shot put B event.

Other event winners were Elliza Hill (under 15 girls' 100m A in a personal best time), Jessica Wadey (U15 girls' 800m A), Tyler Santos (U13 boys' javelin A), Abi Fisher (U15 girls' 1500m B), Clara Nuthall (U15 girls' 75m hurdles B), Bethan Gammon (U15 girls' hammer A), Catrin Jones (U15 girls' high jump B) and Emma Fitzherbert (U13 girls' javelin B). 

To round off the day the under 13 boys' 4x100m relay team (Ben Hillman, Philip Grundy, Harry Owen and Carter Staples) demonstrated some slick baton passing to win in a club record time of 52.99 seconds.

Cardiff's individual event medallists were:

Under 15 boys:
Gold: Jay Morse (discus A & shot put B); Tom Hanson (shot put A & discus B).
Silver: Thomas Atkinson (80m hurdles B).
Bronze: Thomas Britt (80m hurdles A & pole vault A); Maurice Klommite (100m B); Seth Kelly (800m A).

Under 15 girls:
Gold: Elliza Hill (100m A); Jessica Wadey (800m A); Clara Nuthall (75m hurdles B); Abi Fisher (1500m B); Bethan Gammon (hammer A); Catrin Jones (high jump B).
Silver: Lana Culliford (300m A); Isabel Breeden (75m hurdles A);
Bronze: Kiara Grizelle (1500m A); Bethan Gammon (discus A); Bethan Cushion (high jump A); Anais Rowlands (hammer B).

Under 13 boys:
Gold: Tyler Santos (javelin A); Ben Hillman (long jump B).
Silver: Carter Staples (200m A); Philip Grundy (100m B); Matthew Register (75m hurdles A); Ben Vincent (long jump A).
Bronze: Philip Grundy (200m B); Gethin Evans (800m B).

Under 13 girls:
Gold: Emma Fitzherbert (javelin B).
Silver: Saffy Maurice (70m hurdles B); Scarlett Russell (javelin A); Brooke Annandale (long jump A).
Bronze: Saffy Maurice (high jump B); Emma Fitzherbert (shot put B).

The team scores were:

1. Edinburgh AC (608)
2. Blackheath & Bromley H AC (599)
3. Sale H Manchester (591)
4. Southampton AC (549.5)
5. Cardiff AAC (527.5)
6. Rugby & Northants AC (507.5)
7. Reading AC (448)
8. Preston H (405.5)

It was an excellent day for Cardiff AAC and congratulations go to the whole team as well as to the brilliant and enthusiastic team managers Jen Stone, Alan Wadey and AJ and not forgetting the other parents and friends who have supported the team throughout the season.

The full results can be seen here.

A selection of photographs taken yesterday can be seen here.